Počet výsledků: 5

Otevřít filtraci

Purinové nukleotidy jsou nukleotidy (základní stavební jednotky DNA a RNA), jejichž tzv. nukleová báze obsahuje dva charakteristické „kruhy“ tvořené atomy uhlíku a dusíku. Purinové nukleotidy se nacházejí jak v DNA, tak v RNA (v obou typech nukleových kyselin jsou obsaženy adenin a guanin). Purinové nukleotidy jsou podskupinou purinových sloučenin. Viz také nukleotidy.

Pyrimidinové nukleotidy jsou nukleotidy (základní stavební jednotky DNA a RNA), jejichž tzv. nukleová báze obsahuje jeden charakteristický „kruh“ tvořený atomy uhlíku a dusíku. Pyrimidinové nukleotidy se nacházejí jak v DNA (cytosin a thymin), tak v RNA (cytosin a uracil). Viz také nukleotidy.

Nukleotidy jsou základními stavebními jednotkami DNA i RNA. Každý nukleotid je tvořen: nukleovou bází, monosacharidovou jednotkou (ribóza v RNA, deoxyribóza v DNA), fosfátovou skupinou. Podle chemické struktury rozlišujeme: purinové nukleotidy (nukleovou bází je adenin nebo guanin), pyrimidinové nukleotidy (nukleovou bází je cytosin, thymin nebo uracil). Obrázek: Struktura RNA – schematický nákres. V pravé horní části obrázku je naznačen vztah mezi nukleovou bází a nukleotidem. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také nukleové báze.

Puriny je zkrácený název pro purinové sloučeniny.

Purinové sloučeniny nebo jen zkráceně puriny jsou látky, jejichž chemická struktura obsahuje dva charakteristické „kruhy“ tvořené atomy uhlíku a dusíku. Řadí se mezi ně nejen purinové nukleotidy, ale i některé další látky, jako je např. kofein či kyselina močová. Puriny se ve zvýšené míře nacházejí v některých potravinách, zvláště pak v mase a masných výrobcích. V těle se rozkládají za vzniku kyseliny močové, která je vylučována močí. Vysoká hladina kyseliny močové v těle může způsobit dnu. Obrázek: Příklady purinových sloučenin. (Zdroj: Charlesy, Public domain, via Wikimedia Commons) Viz také sloučenina.

Zobrazeno 1 až 5 z 5

Počet výsledků